Fokus på den gode smag: Doseringsprocesser i føde- og drikkevareindustrien
Ved at integrere doseringsudstyr af høj teknisk kvalitet i dine fyldeanlæg, kan du skabe et optimalt produkt til dine kunder ved fremstilling af føde- og drikkevarer med forskellige smagsvarianter. Uanset om du vælger at bruge tryk-tid-dosering eller foretrækker pumpe- eller sensorstyret teknologi, så får du med Bürkerts doseringsløsninger altid maksimal nøjagtighed, reproducerbarhed og hastighed, således du sikrer den bedste kvalitet i processer, hvor der skal tilføres tilsætningsstoffer, ingredienser eller aromaer.
Almindelig løsning ved dosering af meget små væskemængder
Tidligere blev der til disse doseringsopgaver brugt stempeldoseringspumper, eller der blev påfyldt store mængder. Begge løsninger har begrænset fleksibilitet,og der kan kun reageres på tendenser med forsinkelse.
Påfyldning af store mængder ...
... medfører et større behov for rengøring efter forbrug af væsker, hvilket forårsager omkostninger.
... medfører yderligere forbrug af tid og omkostninger til desinfektions- og rengøringsmidler.
... bremser implementeringen af nye varianter, da den producerede batch skal bruges først
... beslaglægger containerkapacitet og lagerplads.
Anvendelse af stempelpumper ...
... øger vedligeholdelsesarbejdet på grund af flere sliddele.
... vanskeliggør rengøringsprocessen.
... medfører ineffektive processer.
... påvirker utilsigtet reproducerbarheden af en smag på grund af dens høje toleranceområde.
Nøjagtig dosering af minimale volumener med Bürkerts teknologi giver økonomiske fordele
Doseringsløsninger fra Bürkert er især kendt for deres præcision. Stort eller småt, komplekst eller enkelt: Vores løsninger giver altid et nøjagtigt resultat, er lette at rengøre, kan tilpasses individuelt til dine behov og de aktuelle omgivelsesparametre. Bürkerts over løsninger til tryk-tid-dosering fås også med FDA, USP Class VI-godkendelse. Hurtige skiftetider og nøjagtig dosering garanterer producenter af fødevarer og drikkevarer et dokumenterbart økonomisk forbrug af aromaer i fyldeanlæg og maskiner.
Velegnede ventiler til dosering af meget små volumener:
2/2-vejs flipper-magnetventil med medieadskillelse
- kun 4,5 mm tillægsmål
- Medieadskilt, til aggressive medier
- Direktevirkende
- Vakuum til 7 bar
- Reagerer hurtigt
2/2- eller 3/2-vejs Whisper ventil med medieadskillelse
- Højeste kemiske bestandighed
- Kompakt design med en konstruktionsbredde på 8,9 mm
- Indvendig diameter på 0,8 mm (vakuum op til 5 bar) og 1,2 mm (vakuum op til 3 bar)
- Meget hurtigt, næsten lydløs kobling med < 20 dB (A) og m
- Højt modtrykstæthed, meget let at skylle og 100% tilkoblingstid
2/2-vejs whisper-ventil med medieadskillelse
- Højeste kemiske bestandighed ved minimal intern volumen
- Kompakt design med en konstruktionsbredde på 7 mm
- Indvendig diameter 0,8 mm
- Koblingsstøj < 36 dB
- Til doseringsanvendelser, meget let at skylle
Fordele ved Bürkerts doseringsløsninger:
Sådan kan Bürkerts løsning forbedre din økonomi
Regneeksemplet anskueliggør merværdierne for dig
En producent af førsteklasses eddikeprodukter leverer til haute cuisine-restauranter. De forskellige eddikesorter er baseret på en neutral basiseddike, der tilsættes forskellige aromaer for at skabe forskellige smagsvarianter. På bundlinjen profiterer eddikeproducenten ved at sikre en ensartet produktsamt med Bürkert-doseringsteknologi samtidig med at der opnås en markant tidsbesparelse under produktionen og reduktion i brugen af rengøringsmidler.
Med den almindelige løsning blandes 900 liter eddike i en stor beholder sammen med 100 liter krydderiekstrakt og fyldes på 1.000 flasker á 1 liter. Producenten sælger 200 flasker pr. måned af dette produkt. Efter påfyldningen har han således kryddereddike på lager i 5 måneder, hvilket medfører lageromkostninger. Desuden skal blandebeholderen, røreværket og hele fyldeanlægget rengøres efter hver smagsvariant og står derfor stille i en halv dag. Til rengøringen skal der bruges 1.000 liter vand og 10 liter rengøringsmiddel.

Konventionel produktion
Produktion
Sparepotentiale
Med Bürkert-løsningen bliver flaskerne først fyldt med basiseddike. Efterfølgende doseres 1 ml højkoncentreret krydderiekstrakt direkte i flasken. På den måde produceres den nødvendige mængde efter behov, og lageromkostningerne bliver reduceret betragteligt. Ved skift af smagsvariant er det kun nødvendigt at rengøre doseringsenheden til aromaen. Den automatiserede proces varer ca. 1 time og bruger 10 liter vand med 1 liter rengøringsmiddel. Det medfører en tidsbesparelse på 3 timer. Desuden reduceres vandforbruget med 990 liter, og samtidig skal der bruges 9 liter rengøringsmiddel mindre.









