Del link per e-mail
Ikke alle obligatoriske felter er udfyldt.
send e-mail

Ventilskabe til Ex-områder i den kemiske industri

Bürkert er leverandør af ventilskabe til brug i Ex-område til en virksomhed inden for den kemiske industri, der er ved at bygge et nyt produktionsanlæg til membranfiltre i Bitterfeld.

Perfect, safe and ingenious solutions for a demanding world

Perfect, safe and ingenious solutions for a demanding world

I tæt samarbejde med vores kunde har vi udarbejdet et koncept, der omfatter Ex-beskyttede ventilskabe i forskellige versioner og på forskellige udbygningstrin, både til indendørs og udendørs områder. De eksplosionsbeskyttede ventilskabe forarbejder foruden de pneumatiske signaler til styring af aktuatorerne i processen også samtlige egensikre analoge og binære signaler fra sensorer og andet feltudstyr. 

Til denne opgave anvendes ventiløer type 8650 AirLINE Ex. De egensikre pneumatikventiler, som er fuldstændig integreret i SIMATIC System ET 200iSP Pneumatikventile, giver en enestående fleksibilitet i det eksplosionsbeskyttede område. Pneumatikventilerne har HotSwap funktion, således de kan udskiftes under drift. Dermed sikrer systemet en væsentlig forøgelse af anlæggets tilgængelighed samtidig med, at anlæggets produktionsstop minimeres. 

 

 

 

Hart Logo
EX

Type 8650

AirLINE Ex – elektropneumatisk automatiseringssystem til brug i eksplosionsfarlige områder

Type 8650
  • Udviklet til anvendelse i eksplosionsfarlige områder (zone 1/21)
  • Styring via PROFINET IO / PROFIBUS® DP-is, elektriske I/O-funktioner via Siemens SIMATIC ET 200 iSP™-moduler
  • NEW REV.2 muliggør nye integrerbare funktioner, såsom f.eks. Tryksensor eller trykafbryder

Er du interesseret i mere information om vores ventilskabe til Ex-områder? Ring til vores salgsteam eller benyt vores kontaktformular nedenfor, og vi vender hurtigst muligt tilbage.